20.04.2012, 08:32, Stáří: 12 r.

1. mezinárodní kolokvium latinskoamerických studií: Literatura a politika. Současné pohledy

První ročník mezinárodního kolokvia latinskoamerických studií, který proběhne ve dnech 4. - 6. května v Uměleckém centru UP, nabídne sérii odborných přednášek a panelovou diskusi na téma vztahu literatury a politiky v kontextu latinskoamerického regionu. Přednášet a diskutovat o literatuře, politice a historii přijedou špičkoví odborníci z prestižních univerzit v Argentině, Mexiku, USA, Německu, Francii a Španělsku. Mezi hosty budou i významní latinskoameričtí spisovatelé, nositelé řady mezinárodních ocenění.

V jednotlivých panelech budou probírány zejména následující tematické okruhy:

• Násilí v současné literatuře a narativní strategie

K danému okruhu vztahujeme pojmy jako „exil“ a s ním spojená tématika odcizení, vykořeněnosti, psychická dislokace atd. S tématem násilí spojujeme nejen násilí politické, nýbrž i reflexi např. sexuální transgrese.

• Utopicko-politické projekty a literatura

V tomto bloku budeme reflektovat střet utopických vizí s „pravdou“ a latinskoamerickou realitou napříč historií, přičemž utopie se nám představuje v své sémantické mnohoznačnosti. Vyvstávají zde následující otázky: Lze dnes hovořit o utopiích v latinskoamerickém prostoru? Lze hovořit o krizi utopistického žánru? Jakým způsobem se zobrazuje téma utopie v dnešní latinskoamerické literatuře a v jakých významech?

• Spisovatel a politická angažovanost

V extraliterární rovině se budeme ptát, zdali je v latinskoamerickém kontextu možné psát politickou či angažovanou literaturu a zároveň si zachovat tvůrčí svobodu

Konference bude simultánně tlumočena do češtiny.

Další informace o projektu LAST naleznete na stránce www.last.upol.cz.