22.04.2010, 14:57, Stáří: 14 r.

Akademický senát UP opět odmítl navrženou Metodiku dělení financí uvnitř univerzity

Autor: Milada Hronová

Návrh Metodiky rozdělení příspěvku stanoveného podle ukazatele A+B1, B2, B3 mezi fakulty a ostatní součásti Univerzity Palackého na rok 2010 Akademický senát UP na svém jednání 14. 4. opět neschválil. Senátoři univerzity se na podobě metodiky neshodli již potřetí – tentokrát není jasno v oblasti nadlimitních studentů; tj. jakým způsobem bude vyřešen zkrácený příspěvek pro UP.

Univerzita Palackého v současné době hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Návrhem metodiky rozdělení příspěvku v rámci UP se AS UP začal zabývat 10. 3. Aktuálně, tedy 14. 4., předložila kvestorka UP Ing. Henrieta Crkoňová tomuto grémiu jeho pátou variantu. Tato verze opět kopíruje metodiku z roku 2009, a to především v té části, která hovoří o financích pro centrální jednotky a centrální prostředky z ukazatele A+B1. Stejně jako loni tak i letos by měly z tohoto ukazatele obdržet 21,6 %, zbylá část bude dělena mezi fakulty. Shoda již panuje také v rozdělení financí z ukazatele B2 (příspěvek na absolventy), stejně tak v rozdělení financí určených státním rozpočtem pro nově vzniklý ukazatel B3, tedy ukazatele, jenž se věnuje výstupům vědy, výzkumu a mobilitě. Názorový nesoulad však nyní panuje ve vyrovnání se se zkráceným příspěvkem vinou nadlimitních studentů. Ty má UP sice každoročně, letos je však zkrácení příspěvku vyšší, než UP předpokládala. Pro rok 2010 zkracuje MŠMT ČR olomoucké univerzitě příspěvek za tři sta dvacet dva studentů, což představuje zhruba třináct a půl milionů korun. Kvestorka UP v této souvislosti navrhla, aby částka za nadlimitní studenty byla rozpočítána na jednotlivé fakulty podle přepočteného stavu studentů k datu 31. 10. 2009 vynásobeného průměrným koeficientem ekonomické náročnosti oborů za UP jako celek. Rektor se shodl s děkany jednotlivých fakult UP, že penalizace za nadlimitní studenty se bude rozpočítávat na všechny fakulty v souladu s metodikou z roku 2009, neboť problematika rozpočítání na tzv. nefinancované (nadlimitní) studenty naráží na technický problém, jenž se týká mezifakultních studentů. Podle vedení UP je obtížné rozlišit nefinancované studenty po oborech. Problém spočívá také v absenci limitů stanovených pro jednotlivé studijní programy. I přesto, že rektor UP prof. Miroslav Mašláň zmínil, že stávající metodika rozpočítávání penalizace by takto byla použita naposledy – už nyní je v přípravě metodika pro rok 2011 – senátoři UP zmiňovaný návrh nepřijali. Uvedený verdikt nezvrátilo ani doporučení ekonomická komise AS UP, ani osobní stanovisko doc. Romana Kubínka, předsedy AS UP. Navržená tzv. solidární varianta podle mnohých totiž penalizuje fakulty, jež nadlimitními studenty nedisponují.

AS UP se návrhem metodiky znovu bude zabývat 12. 5.

M. Hronová

Vyjádření odstupujícího předsedy AS UP najdete v Žurnálu UP na str. 7–8.