05.11.2010, 08:13, Stáří: 14 r.

Apel Asociace děkanů filozofických fakult ČR

Autor: -mav-

Na dalším z pravidelných setkání Asociace děkanů filozofických fakult 13. 10. v Opavě byl vypracován a přijat dokument „Vzdělávání a věda musí být skutečnou prioritou“, v němž představitelé vedení filozofických fakult ČR vyjadřují nesouhlas se způsobem, jakým je připravováno snížení rozpočtu v oblasti vysokého školství.

„Nejde přitom pouze o záležitost samotných škrtů, ale také o nejistotu v možnostech čerpání dalších zdrojů, konkrétně o komplikace s využitím evropských prostředků z programů administrovaných MŠMT,“ uvádí se v dokumentu, jehož adresáty jsou předseda vlády ČR RNDr. Petr Nečas, Mgr. Josef Dobeš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR, prof. Stanislava Hronová, CSc. 1. místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace, Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR, doc. Anna Putnová, Ph.D., MBA, předsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR, MUDr. Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR, PhDr. Jaromír Jermář, předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR.

„Dlouhodobá politika minulých vlád způsobila masivní nárůst vysokoškolských studentů, což samo o sobě vedlo ke snižování kvality vysokoškolského vzdělávání. Řešit tuto situaci rozpočtovými škrty z roku na rok považujeme za další nebezpečný hazard s úrovní českých vysokých škol,“ zdůrazňují děkani. Zároveň upozorňují, že jakékoli razantní snižování rozpočtu vždy ohrozí především humanitní a společenskovědní obory, které jsou dlouhodobě podfinancovány: „Hrozí zde tak nejen degradace vysokoškolského vzdělávání, ale i hluboký a v mnohém nevratný zásah do vzdělávání v České republice. Program vlády České republiky definuje vzdělání jako svoji prioritu, ale v konkrétních krocích ho očividně ohrožuje, ba přímo likviduje.“

Dokument byl zaslán na vědomí také České konferenci rektorů, Radě vysokých škol a Akademii věd ČR.

Plné znění dokumentu na http://adff.webnode.cz/news/vzdelavani-a-veda-musi-byt-skutecnou-prioritou