14.06.2012, 14:42, Stáří: 12 r.

Asijští tygři a starci na chmelu ovládli zahájení festivalu AEDUCA 2012 v Praze

Autor: -lc-

Za účasti významných představitelů, odborníků a příznivců vzdělávání dospělých byl 29. května ve Sněmovně Parlamentu ČR zahájen Festival vzdělávání dospělých AEDUCA, nejvýznamnější událost v oblasti vzdělávání dospělých v ČR.

Téma letošního 8. ročníku „(Ne)rovné příležitosti ve vzdělávání dospělých“ by mělo otevřít diskuzi o podpoře vzdělávání dospělých, a to ve všech jeho oblastech – vzdělávání žen, manažerů ve školství, pracovníků nad 50 let a dalších skupin lidí, kteří mohou ovlivnit úspěšnost a prosperitu firem i České republiky.

Úvodní vystoupení ředitelky Festivalu vzdělávání dospělých PhDr. Lenky Cimbálníkové, Ph.D., vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání na FF UP, bylo vedeno zamyšlením nad rolí manažerů, kteří rozhodují o podpoře celoživotního vzdělávání ve firmách i v neziskových organizací. Jak vypadají firmy vedené manažery generace X, tzv. „starců na chmelu“, a manažery generace Y, tzv. „asijských tygrů“?

I když jsou obě skupiny tvořeny inteligentními, schopnými a pracovitými manažery, rozdíl je v získaných zkušenostech, které mohou vyústit v moudrost. Moudrost jsou informace a znalosti oplodněné vyšším smyslem a principy. Moudrost nás učí respektovat všechny lidi, mít je v úctě a nechat se vést jedinou morálkou – sloužit druhým. Manažeři – „asijští tygři“ jsou vysoce ambiciózní, vytvářejí vlastní postupy a systémy, které uspokojují jejich osobní cíle, ale chybí jim dostatek pokory a schopností vytvářet podmínky pro činnost a úspěch ostatních. Je otázkou, zda je možná spolupráce „starců na chmelu“ a „asijských tygrů“ ve prospěch rozvoje lidských zdrojů a celoživotního vzdělávání. Odpovědi na tuto otázku nabízí odborný program Festivalu vzdělávání dospělých AEDUCA 2012, který proběhne ve dnech 10.–12. září v Olomouci.

Srdečně zvou organizátoři.

-lc-