23.02.2012, 12:19, Stáří: 12 r.

Bezvýznamní druzí. Možnosti výzkumu jinakosti v kontextu romských osad slovenského venkova

Autor: -da-

Katedra sociologie a andragogiky FF UP a Laboratoř sociálněvědních výzkumů si vás dovolují pozvat na přednášku PhDr. Tomáše Kobese, Ph.D. (Katedra sociologie, Západočeská univerzita v Plzni).

Přednáška se uskuteční v úterý 6. března 2012 od 15,00 v posluchárně 1.49, třída Svobody 26, přízemí.

Současné sociální vědy jsou v mnoha ohledech značně limitované. Svým vymezením sociality, stylem práce a repertoárem setrvávají na začátku minulého století a nejsou schopné produkovat nové typy dat. Celá řada pro současnou společnost podstatných fenoménů je přehlížena, či dokonce zneviditelňována a současné sociálně vědy tak nemají dostatečnou kapacitu vysvětlit hybridní jevy, které se vymykají existující kategorizaci, teorii a metodologickým konceptům. Na jedné straně jsou sociální vědy povzbuzovány ko novým, inovativním a originálním výzkumům. Na straně druhé jsou od těchto pokusů zrazovány varováním, že za souborem metod a elaborovaných teorií stojí praktiky, které mohou mít neblahé důsledky ve veřejné sféře. Vědeckost má být nahrazena korektností. Tato situace přispívá k nejistotě, zda je sociálně-vědní výzkum ve svých záměrech opodstatněný, zda je zkoumaný sociální svět a pozice aktérů v něm prezentována dostatečně věrohodným způsobem, či zda se sociální vědy svými výzkumy nepodílí na posilování existujících lidových modelů. Záměrem přednášky je poukázat na možnosti výzkumu GLBTQ aktérů, kteří jsou v kontextu romských osad slovenského venkova dlouhodobě přehlíženi. V prezentaci bude poukázáno na některé ze způsobů, díky nimž dochází k zneviditelňování těchto bezvýznamných druhých a na některé teoretické a metodologické problémy, které vyplývají ze snahy zprostředkovat autentičnost sociálního světa těchto aktérů.  Pro přiblížení těchto obtíží využiji diskuzi proběhnuvší na konci 90. let 20. století v Journal of Rural Studies, která prosadila ve výzkumu venkova jinakost a svět těchto bezvýznamných druhých jako předmět výzkumu. Tedy téma, které je tradiční doménou především sociální a kulturní antropologie. V prezentaci budu pracovat s tezí, že práce navazující explicitně na výzvy z této diskuze jsou nedostatečné a na příkladě z vlastního výzkumu bych chtěl poukázat na nosnější alternativu opírající se především o některé z teoretických možností, které nabízí Bruno Latour v jeho verzi Actor Network Theory.