Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.ff.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Filozofická fakulta UP
16.11.2011, 15:14, Stáří: 13 r.

Čínsky snadněji: na Univerzitě Palackého vznikla moderní učebnice pro nesinology

Autor: Lenka Skácelíková

ilustrační foto Imrich Veber

Ojedinělou moderní učebnici, která zájemce uvede do tajů čínského jazyka a písma, inicioval a zpracoval kolektiv autorů z Katedry asijských studií Univerzity Palackého. Celková příprava koncepce učebnice a následná tvorba textů, zpracování nahrávek a finální grafické úpravy zabraly autorům osmnáct měsíců.

Učebnice slouží jako úvod do čínského jazyka pro studenty – nesinology. Pozitivem učebního materiálu, v rámci České republiky ojedinělého, je jeho komplexnost. Poskytuje bohatý materiál k výuce čínských znaků, správné výslovnosti jazyka, konverzačních obratů i čínské gramatiky. Obrovskou výhodou nejen pro studenty je možnost stáhnout si učebnici zdarma v pdf formátu z webových stránek univerzity.

„S učebnicí jsou spokojení pedagogové i studenti. Ti oceňují především rozepsané znaky. Z pohledu vyučujícího učebnice přesně odpovídá všem požadavkům na dobrý studijní materiál: už nepotřebujeme hledat podklady v dalších materiálech zaměřených na fonetiku, znaky či konverzační cvičení,“ zhodnotila publikaci jedna z jejích autorek Mgr. Táňa Dluhošová, která zároveň učebnici poprvé využila během praktické výuky u studentů oboru Kulturní studia Číny Masarykovy univerzity v Brně.

V deseti lekcích učebnice jsou obsaženy základy mluvené i psané čínštiny – od výslovnosti hlásek a tónů až ke každodenním konverzačním frázím a struktuře čínských vět. Počátečních pět lekcí zahrnuje fonetická cvičení, která mají studentům pomoci zvládnout správnou výslovnost jednotlivých slabik i celých slov. Texty jsou doplněny nahrávkou. Po dokončení práce s učebnicí by měl student ovládat prvních 250 čínských znaků. Na konci publikace jsou k dispozici také cvičné listy pro nácvik psaní znaků ve správném pořadí jednotlivých tahů.

„Na rozdíl od jiných současných českých učebnic se tato publikace snaží obsáhnout jazyk celý: není to ani konverzační příručka, ani gramatická cvičebnice, ani slovníček často používaných výrazů. Student má možnost provázat všechny jazykové dovednosti – poslech, psaní, čtení i mluvený projev,“ zdůraznil koordinátor výuky a přípravy učebnice za partnera projektu Mgr. Ondřej Kučera.

Jednotlivé lekce obsahují dva krátké rozhovory zaměřené na konverzaci a článek ve znacích. Jednoduché dialogy zařazené v oddílech konverzace by si měl student ideálně zapamatovat a zautomatizovat jako fráze. V každé lekci je probíráno 20–30 nových znaků. Následné texty se věnují procvičování těchto znaků a základním gramatickým jevům čínského jazyka. Texty jsou uváděny ve znacích i standardním fonetickém přepisu čínštiny pinyin. Přehlednost zvyšují rejstříky slovíček umožňující vyhledávání podle pinyinu či českého překladu a seznamy znaků.

„Pod vedením dobrého učitele je učebnice vhodná pro výuku na všech typech jazykových škol, ale také na středních školách či na univerzitě. Rádi bychom ji využili jako výukový materiál na naší katedře k plánovanému volitelnému předmětu Čínština pro nesinology a rovněž k výuce čínštiny na gymnáziích a středních školách v Olomouckém kraji, kterou zaštiťuje Katedra asijských studií v rámci dalšího projektu OPVK Čínština pro praxi,“ dodal Ondřej Kučera.

 

Na publikaci, která vznikala v letech 2009–2011, pracovali Táňa Dluhošová, Michaela Jebavá, Ondřej Kučera, Eva Kučerová, Martin Lavička a David Uher. Jazykovou korekturu čínského jazyka provedly Liu Wenwen a Chen Yu-Jung. Učebnice vznikla v rámci projektu OPVK Inovace oboru religionistika na Masarykově univerzitě v Brně se zaměřením na kulturu Číny a Japonska, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/07.0032 řešeného v letech 2009–2012 na partnerském pracovišti – Katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Učebnice je zdarma ke stažení na odkazu:

http://www.kas.upol.cz/fileadmin/kas/opvk/Moderni_cinstina_pro_nesinology.pdf

Zprávu zpracovala Lenka Skácelíková, oddělení komunikace UP



Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Stránka aktualizována: 01. 04. 2011, Daniel Agnew