19.03.2012, 10:06, Stáří: 12 r.

Dny francouzské kultury (2. 4.–26. 4.)

Autor: Zuzana Hildenbrand

Olomoucká veřejnost si v uplynulých letech již zvykla na každoroční březnové konání Dnů frankofonie, jejichž hlavním organizátorem vždy bylo olomoucké Francouzské centrum. Ani letos, v těžké době všeobecného uskrovňování a především několik měsíců poté, co bylo zdejší Francouzské centrum zrušeno, však Olomoučané o tradiční jarní závan sladké Francie nebudou ochuzeni. Ba naopak; letošním Dnům francouzské kultury má být věnován téměř celý měsíc duben a jejich program bude mimořádně pestrý. Organizace celé akce se za podpory Francouzské ambasády v České republice ujala Katedra romanistiky Filozofické fakulty UP v úzké spolupráci s bilingvní česko-francouzskou sekcí Slovanského gymnázia Olomouc, do příprav se však ochotně zapojily také mnohé jiné olomoucké instituce.

Dny francouzské kultury budou zahájeny i zakončeny vernisáží výstavy: v prvním případě půjde o prezentaci výtvarných prací žáků bilingvní sekce SGO na téma Francie v Olomouci, v druhém o výstavu s titulem Au fond du miroir (Na dně zrcadla) Arnosta Budika, brněnského rodáka žijícího v Belgii. Tato vernisáž bude spojena se stejnojmenným autorským čtením. Dny francouzské kultury dále nabídnou koncert Konzervatoře Evangelické akademie, francouzské divadelní představení žáků SGO v Uměleckém centru UP, kino Metropol promítne film Le grand amour (Velká láska) a v Jazz Tibet Clubu bude možné se pobavit na francouzském večírku. Na programu však není pouze zábava, ale také vzdělání: 20. 4. proběhne na Katedře romanistiky blok tří literárněvědných přednášek hostů z Prahy a z Bratislavy a 3. 4. bude katedra poctěna návštěvou významného pařížského lexikologa Jeana-Françoise Sablayrollese, který prosloví přednášku na téma Créativité lexicale et évolution du lexique (Lexikální kreativita a vývoj lexika). Všechny akce jsou přístupné široké veřejnosti a na své si jistě přijde jak frankofonní publikum, tak také všichni ostatní zájemci o francouzskou kulturu.

Podrobné informace: http://francool.wordpress.com/

Program