13.05.2013, 13:06, Stáří: 11 r.

Filozofická fakulta chce svou jazykovku

Autor: Milada Hronová

Ilustrační foto: Imrich Veber

Angličtinu, ale také švédštinu či vietnamštinu bude vyučovat jazyková škola, kterou chce s novým akademickým rokem otevřít filozofická fakulta. Akademický senát fakulty s jejím zřízením souhlasí.

„Byli bychom rádi, aby jazyková škola poskytovala jazykové služby zájemcům z řad zaměstnanců Univerzity Palackého, studentům středních škol, veřejnosti, firmám, státní správě i neziskovému sektoru,“ řekl Ondřej Molnár, pověřený vedením jazykové školy.

Doplnil, že nově vzniklé zařízení fakulty se bude soustřeďovat na výuku cizích jazyků, organizaci a provádění mezinárodně uznávaných jazykových zkoušek, na kurzy a semináře, na odborný, informační a konzultační servis. „Škola by v budoucnu měla poskytovat také tlumočnické, překladatelské i průvodcovské služby pro olomoucký region,“ vypočetl Molnár z katedry anglistiky a amerikanistiky.

Prvními klienty by měli být nově přijatí studenti

Děkan Jiří Lach zdůrazňuje, že cílová představa o fungování jazykové školy na univerzitě spočívá v tom, že škola využije veškerého potenciálu filologických kateder. „Jsme přesvědčeni, že právě filozofická fakulta disponuje potenciálem nejkvalitnější jazykové přípravy v regionu. I proto jsme se jej rozhodli rozvíjet a využívat ve prospěch veřejnosti i jako budoucí komerční doplněk činnosti fakulty,“ poznamenal Lach.

Vedení jazykové školy počítá s postupným navyšováním kapacity. „Kolik klientů přilákáme, si netroufám odhadnout. Možná to bude nějakou dobu trvat. Neradi bychom je však odmítali,“ uvedl Molnár.

První semestr bude probíhat ve „startovacím“ režimu. Mezi prvními klienty školy se zřejmě objeví zahraniční studenti, kteří přijedou do Olomouce studovat v rámci programu Erasmus. Podle Molnára je jejich jazyková úroveň různá.

„Jsou mezi nimi tací, kteří mají problém se anglické výuky účastnit. Jejich pobyt na zahraniční univerzitě pak postrádá smysl,“ vysvětlil Molnár. Podle něj narůstá počet zahraničních studentů, jimž by k vyšší efektivitě zdejšího studia výrazně pomohl intenzivní jazykový trénink.

Školné bude odrazem kvality

Jazyková škola bude sídlit na třídě Svobody 26 a podle aktuálních odhadů by neměl být problém, aby kurzů probíhalo i několik zároveň. V každém z nich nebude více než deset studentů. V letních měsících už by nabídku kurzu angličtiny mohli obdržet nově přijatí studenti, kteří statut posluchače Univerzity Palackého získají až s imatrikulací.

Výše školného se bude odvíjet od typu a délky kurzu, případně dalších služeb připravených na míru požadavkům klienta. „Nechceme přijít za každou cenu s nejnižšími cenami na trhu. Chceme nabídnout co nejlepší služby za zajímavé ceny,“ vysvětlil Molnár.

Jazyková škola filozofické fakulty by měla být založena na kvalitním týmu lektorů a moderních učebních materiálech. „Jen na angličtinu jich bude šest a také rodilý mluvčí. Nebráníme se ani kurzům šitým na míru nebo kombinaci s e-learningem,“ uvedl Molnár.

Ekonomická soběstačnost

Vznikem jazykové školy reaguje filozofická fakulta na poptávku po kvalitních jazykových službách ze strany svých partnerů. Přestože se první semestr bude soustředit převážně na výuku a služby spojené s anglickým jazykem, v budoucnu plánuje využít potenciálu všech filologických kateder a rozšířit nabídku jazyků o ty méně dostupné, jako je například vietnamština či švédština.

Podle statutu by se mělo jednat o ekonomicky soběstačné fakultní zařízení. V prvním semestru počítá rozpočet s obratem zhruba 600 tisíc korun. Základní vybavení, například projektory, nábytek, tiskárnu poskytne filozofická fakulta. Jazyková škola se ale chce zapojovat i do grantových projektů.

Oficiálně by o zřízení jazykové školy měl rozhodnout 22. května Akademický senát Univerzity Palackého.