17.02.2012, 09:33, Stáří: 12 r.

Katedra obecné lingvistiky mění svými grantovými aktivitami možnosti studia na FF UP

Autor: Nela Urbaniková

Katedře obecné lingvistiky FF UP (KOL) se podařilo získat dva projekty ESF, Inovace studia obecné jazykovědy a teorie komunikace ve spolupráci s přírodními vědami, zahájený v listopadu minulého roku a Lingvistická a lexikostatistická analýza ve spolupráci lingvistiky, matematiky, biologie a psychologie, který bude zahájen v červnu roku letošního.

Společným cílem obou projektů je posilovat kontakt výuky s aktuálním stavem jazykovědných a dalších spolupracujících disciplín, a studium na KOL tak zapojit do mezinárodní vědecké sítě. Dopad těchto aktivit bude zasahovat celou Filozofickou fakultu UP, protože nabídka KOL je k dispozici všem studentům formou výběrových předmětů či inovovaných kurzů na jednotlivých katedrách.

„Asi největší změnou je pro naše studenty množství odborných stáží. Mohou pravidelně navštěvovat například některé ústavy Akademie věd či Univerzitu Karlovu,“ formuluje změny na KOL Dan Faltýnek a dodává, „každý z našich studentů může také několikrát za rok vyjet na časově variabilní zahraniční stáž. Uvědomujeme si, že značná část talentovaných studentů má z této zkušenosti strach, což bychom chtěli kompenzovat tím, že jim v kontaktu se zahraničními univerzitami budeme v co největší míře pomáhat. Student může vyjet sám, s vyučujícím nebo s dalšími studenty. K již vyjednaným partnerským univerzitám budeme postupně přidávat další.“ Studenti, kteří se na KOL v seminářích zapojí do výzkumu, budou své badatelské postupy konzultovat se zahraničními i domácími odborníky a výzkumnými týmy. „V disciplínách, jako je matematická lingvistika či psycholingvistika, je zapojení široké řady spolupracovníků nevyhnutelné. Naopak například biosémiotika teprve čeká na vymezení své metodologie a základních problémů, a všem zájemcům se tak nabízí výjimečná možnost podílet se na jejím formování,“ říká Faltýnek a uzavírá, „projektové aktivity nám umožňují rozvinout společně se studenty hodnotný výzkum, a to už jako součást výuky. Naši zahraniční partneři projevují velký zájem o spolupráci, my čekáme jen na další nadšené studenty.“

Kromě výrazně posílené studentské mobility je kladen důraz zejména na propojení výuky a výzkumu. „V jednom ze seminářů budou například studenti ověřovat autorství Slezských písní. Seznámí se přitom s předcházejícími analýzami určování autorství textu. Tím nahlédnou do historie kvantitativní analýzy textu a kriticky se s ní konfrontují,“ vysvětluje Faltýnek, „seminář připraví materiál pro analýzu, segmentuje texty zvolenými gramatikami, kombinuje gramatické a kvantitativní analýzy a snaží se o aplikaci různých přístupů a následnou argumentaci.“ Kurz je zakončen přípravou a publikací společné odborné stati, v níž studenti s vyučujícím přinášejí relevantní závěry k aktuálně řešené problematice. „Výsledkem takového semináře není komplexní přehled o současném a minulém stavu kvantitativní lingvistiky, ale praktická dovednost,“ říká Martina Benešová, která se matematickou lingvistikou na KOL zabývá. Ve výuce je zrušena forma klasických referátů a písemné výstupy seminářů slouží jako podklady pro tvorbu hesel internetové encyklopedie lingvistiky. „Vycházíme z předpokladu, že když se student v semináři setká s tím, že jeho práce bude mít trvalou hodnotu a význam, bude úplně jinak motivován, než tomu je například u předčítaných referátů často jen zaplňujících čas semináře,“ říká k tomu vedoucí redaktorka encyklopedie Kateřina Prokopová, „student musí vědět, že jeho odevzdaný text není samoúčelný. Až budeme po třech letech encyklopedii spouštět, najde si každý v některém heslu své části.“ V souvislosti s možnými přesahy a využitím na dalších katedrách FF UP ještě dodává: „Doufáme, že projekt encyklopedie překročí časový horizont projektu a že mezi internetovými lingvistickými encyklopediemi obsadí první místo.“

Na KOL se díky ESF grantům může rozvíjet mezioborová spolupráce. „Lingvistické disciplíny, s nimiž se tady studenti setkávali jenom jako s letmými náznaky v úvodech do studia jazyka, jsou dnes vyučovány v sériích kurzů, které mají přímý kontakt s tím, co se v daných oblastech aktuálně děje,“ říká Faltýnek, „dříve byla matematická lingvistika, biosémiotika nebo psycholingvistika povšechně představovaným tématem, ke kterému měli studenti sumírované pětiminutové povídání z perliček opakovaných ad nauseam. Systematicky se těmto disciplínám v Olomouci nikdo nevěnoval, což se teď pro Filozofickou fakultu jako celek mění.“

Nela Urbaniková (administrátorka projektů)