29.04.2011, 07:57, Stáří: 13 r.

Královnou Majálesu Univerzity Palackého bude Ivana Plíhalová

Autor: Kateřina Fišarová

V pondělí 2. května se Olomouc po roce opět dočká Majálesu Univerzity Palackého. Desítky studentů ve spolupráci s UP si pro širokou veřejnost připravili velmi pestrý program, který se ponese v duchu hippies i Nemocnice na kraji města, neboť letošním tématem studentského svátku jara, mládí a akademických svobod je retro styl. Do čela přehlídky koncertů, filmů, divadelních představení, studentských dovedností či workshopů se letos postaví netradičně královna majálesu – herečka Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová.

Celá akce začne ve 14 hodin na Horním náměstí, kde se sejde majálesový průvod a bude korunována nová Královna Majálesu UP 2011. Této ceremonie se ujme loňský král Jindřich Štreit společně s primátorem Olomouce Martinem Novotným a předsedou Akademického senátu UP Tomášem Parmou. „Následně vyrazí majálesový průvod společně s bubeníky jako předvoj novopečené královny jedoucí v kočáře směrem k nádvoří Tereziánské zbrojnice. Teprve zde bude Majáles UP 2011 oficiálně zahájen za účasti zástupců univerzity, města a kraje,“ přibližuje majáles koordinátor oslav Ondřej Martínek.

Čankišou i Divadlo DNO

Od 15 hodin se mohou návštěvníci majálesu těšit na hlavní scéně na vystoupení kapel The Roads, Čankišou, Eggnoise, Prague Conspiracy, Navigators či olomouckých No Distance Paradise. Doprovodný program pak slibuje exhibice bike trialu a parkouru, fireshow a taneční vystoupení, retro módní přehlídku, filmové projekce nebo karaoke. „Letošní programové novinky jsou hned dvě. Jednak divadelní šapitó na parkánu Uměleckého centra UP, kde bude připravena například soutěž ve slam poetry nebo představení hradeckého divadla DNO, jednak prezentace studentských a neziskových organizací u Zbrojnice. Prostor tak dostanou Caritas VOŠs či Hnutí Duha a více než desítka studentských organizací působících při univerzitě,“ doplňuje Martínek.

Nejen na studenty čekají různé soutěže o ceny v celkové hodnotě třicet tisíc korun. Již tradičně bude odborná porota hodnotit nejlepší masky z průvodu, nejlepšího zpěváka nebo zpěvačku retro karaoke a v duchu let naštěstí minulých budou moci návštěvníci majálesu soutěžit ve sbírání bonů. „Vyzkoušet si mohou také laickou resuscitaci, populární geocaching, školku bike trialu či slaňování z hradeb,“ vypočítává další body programu Zuzana Mimrová z organizačního týmu a dodává: „Cílem majálesu je ukázat všem, že na Univerzitě Palackého je dostatek mladých lidí, kteří jsou aktivní a kteří přispívají k dobrému jménu své alma mater i města Olomouce. Kupříkladu studenti Lékařské fakulty zajišťují zdravotnický dozor na akci.“ Součástí programu jsou i výstavy Retro v Olomouci a Majáles na plakátu.

Do průvodu jsou zváni všichni

Tradice Majálesu UP byla obnovena teprve v minulém roce, kdy jej navštívilo více než dva a půl tisíce lidí. Záštitu nad letošním ročníkem převzali rektor UP, primátor statutárního města Olomouc a hejtman Olomouckého kraje, kteří snahu studentů podpořili i finančně.

Organizátoři Majálesu UP zvou nejen studenty, ale také širokou veřejnost do retro majálesového průvodu a rovněž na předzahájení oslav v neděli od 17.30 hodin v Kině Metropol. Vstup na všechny akce je zdarma. Afterparties svátku jara proběhnou od 22 hodin v klubech 15minut, Arktic Music Club, U-klub a S klub.

Více o Majálesu UP:

Tiskovou zprávu zpracovala Bc. Kateřina Fišarová