24.03.2011, 14:02, Stáří: 13 r.

Magnesia Litera 2011: na cenu Objev roku nominován absolvent UP

Autor: Milada Hronová

Občanské sdružení Litera vyhlásilo 24. února nominace desátého ročníku výročních literárních cen Magnesia Litera. V konkurenci šestadvaceti jmen byl v kategorii Objev roku navržen absolvent UP David Voda. O tom, jestli básník, překladatel a historik umění Mgr. David Voda, absolvent oboru Teorie a dějiny výtvarných umění FF UP, získá Literu v kategorii Objev roku za sbírku Sněhy a další, se rozhodne 10. dubna, kdy budou Ceny Magnesia Litery slavnostně předány ve Stavovském divadle.

Podle slov básníka a překladatele Miloslava Topinky nabízí prvotina Sněhy a další „průzračně čisté milostné básně, které jsou psány neznámým „erotickým“ jazykem: překvapivě nově je v této knize využíván dávný princip makarónské poezie, prolínání více jazyků: češtiny, slovenštiny, němčiny, ruštiny, angličtiny. Voda vytváří sugestivní jazyk lásky, přesný i upovídaný, vážný i bláhový. To, co je pro tuto knížku podstatné, je nové vidění, jiné, zjitřené vnímání, nová citlivost, dotýkání se neznáma.“ „Miloslav Topinka byl knize takovou sudičkou. Termíny nová citlivost, nové vidění, či dotýkání se neznáma, razil Topinka již ve svých slavných esejích ze 70. let. Také já věřím, že řeč je jako dotýkání, že řeč se nás dotýká, jako se nás dotýká světlo. V mém případě to byla jistá osobní autodetekce, neboť jsem jako dítě vyrůstal částečně bilingvně. V knize jsem stvořil – pro jeden neopakovatelný případ v mém životě – takový pseudoslovenský jazyk, do něhož mi pronikla i slova z češtiny, němčiny, angličtiny, ruštiny, italštiny atd. Sněhy jsou tedy hledáním jazyka, kterým lze dnes ještě či znovu či vůbec psát poezii, kterým lze ještě vyjádřit milostný cit. Je to takové topinkovské dotýkání se slov, makarónské třeštění. Druhá část knihy je psaná o poznání komisněji, česky, střízlivěji, je to zase takové olizování míst, periferií města i bytu, fragmenty prostoru a času,“ řekl Žurnálu UP David Voda. Jak dále uvedl, první básně ze Sněhů vznikly na sklonku roku 2002. „Poslední záznam je z 1. února 2009. Souvislá práce to však nebyla. Jak píše Miloslav Topinka: ´Vidění není plynulé, souvislé, ale v kvantech, v záblescích.´ Podobná byla i práce na této knížce,“ dodal D. Voda. Dílo Sněhy a další vydalo nakladatelství Agite/Fra v roce 2010.