19.11.2012, 12:11, Stáří: 12 r.

Masaryk, sionismus a Izrael: Historické vazby a dnešní kolektivní paměť

Autor: Daniel Agnew

TGM a Hugo Bergmann roku 1927 v Jeruzalémě

Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty UP vás srdečně zve na přednášku dr. Martina Weina, která se bude konat v knihovně kabinetu judaistiky ve středu 21. listopadu v 17:00.

Na středeční přednášku naváže workshop na téma Czech (Jewish) History and Israel: Alliances and Defiances, který povede dr. Wein. Uskuteční se rovněž v knihovně kabinetu judaistiky.

Program workshopu:

22. 11., 15:00
První a druhá republika: židovské pozice

23. 11., 9:45
Zbraně pro Izrael a Slánského proces

Kurz chronologicky pokryje výjimečné události česko-židovských a československo-izraelských vztahů 20. století. První části bude věnována tématu T. G. Masaryk a Židé, v další části se budeme zabývat meziválečným obdobím a v třetí části pak tajnými smlouvami o dodávkách zbraní kolem roku 1948 a rovněž politickými procesy v roce 1952. Cílem kurzu je vystopovat spojitosti a kontinuitu událostí v různých obdobích a v rozdílných politických systémech. Klíčovými tématy budou politické mytologizace, kolektivní historická paměť, nadnárodní historie a histoire croisée.

Za CJS se na vaši hojnou účast těší Daniel Soukup