30.04.2009, 15:12, Stáří: 15 r.

Mezinárodní divadelní festival Labyrinty herectví 2009

Autor: Tomáš Hrbek

Ilustrační foto: Petr Zatloukal

Občanské sdružení Labyrinth ve spolupráci s Katedrou divadelních, filmových a mediálních studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého připravilo na dny  3.–8. května 2009 třetí ročník Mezinárodního divadelního festivalu Labyrinty herectví. Festival se koná v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Martina Novotného, ITI – Mezinárodního divadelního institutu a Václava Havla.

Z programu vybíráme:

Po oficiálním zahájení festivalu, které proběhlo 3. května 2009, se představila Academy of Performing Arts ze Sarajeva s inscenací Klinč. Akademie z Bosny a Hercegoviny usiluje o neustálé hledání a rozvíjení nových uměleckých a pedagogických metod na poli divadelního umění. Při výuce se klade důraz nejen na studium teorie, ale hlavně na praktickou zkušenost jako důležitou součást vzdělání.

Druhý festivalový den, 4. 5. 2009, se představí John Lang ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se svou hrou Přístroj doktora Darklinga. John Lang je ředitel divadelní společnosti High Hat Theatre. John Lang v České republice žil a vyučoval pantomimu, nyní vyučuje indonéská bojová umění a tanec, práci s pohybovým transem a klasický indický tanec.

V úterý 5. 5. 2009 budou mít účastníci festivalu možnost shlédnout inscenaci hry Rollanda Schimmelpfenniga Za lepší svět, v podání studentů herectví ze švýcarského Bernu.

Ve středu 6. 5. 2009 se představí Univerzita hudby a dramatických umění z rakouského Štýrského Hradce.

Prezentované představení je závěrečnou uměleckou prací studenta Ionuta Chiriaca. Od každého studenta se na univerzitě očekává, že navrhne vlastní celovečerní představení, přičemž využije znalostí a dovedností, které získal v průběhu studií. Na proces umělecky a teoreticky dohlížejí učitelé, v tomto případě Axel Richter, Lorenz Kabas, teoreticky pak Evelyn Deutsch-Schreinerová.

Posledním představením festivalu bude 7. 5. 2009 Divadlo na útěku v provedení Fakulty dramatických umění z makedonského Skopje.

Večerní představení se konají vždy od 19:30 v divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého.

Vstup na dílny, semináře a off program je zdarma.

Program festivalu a aktuality naleznete na www.divadlolabyrinth.cz.

Zprávu zpracovalo oddělení komunikace UP (-th-)

(Druhá tisková zpráva UP, 30. dubna 2009, aktualizováno 4. května 2009)

Bližší informace podá:

Kontakt: