22.12.2011, 08:31, Stáří: 13 r.

Návrhy připravovaných zákonů koncem roku odmítl i Akademický senát UP

Autor: Milada Hronová

K aktuálně připravenému věcnému záměru zákona o vysokých školách a věcnému záměru zákona o finanční pomoci studentům zaujal Akademický senát Univerzity Palackého negativní stanovisko v podobě tří usnesení. Ta budou 5. ledna 2012 reprezentovat olomouckou univerzitu na pražské konferenci předsedů akademických senátů vysokých škol. Ve Velkém sále Rektorátu tak 21. prosince AS UP podpořil aktivity, které dosud vyvíjely  především Rada vysokých škol a Česká konference rektorů.

Plénum České konference rektorů nedoporučilo přijmout věcný záměr zákona o vysokých školách již na svém zasedání 1. prosince. Podle stanoveného harmonogramu by však tento dokument měl být předložen Parlamentu České republiky již  v polovině roku 2012. Očekává se, že v platnost vstoupí v roce 2013. Počítá se s přechodným ustanovením některých paragrafů na období pěti let. „Akademický senát Univerzity Palackého sleduje se znepokojením diskusi nad věcným záměrem zákona o vysokých školách. Věcný záměr zákona o vysokých školách oslabuje pozici stávajících samosprávných orgánů akademické obce ve prospěch orgánů mocensky dosazených ze strany státu, což ohrožuje nezávislost vysokých škol. V předložené verzi AS UP věcný návrh zákona o vysokých školách odmítá,“ píše se v prvním usnesení Akademického senátu olomoucké univerzity.

V tom druhém vyjadřuje AS UP podporu kritice, již k návrhu věcného záměru zákona o vysokých školách  předložila Rada vysokých škol – k návrhu vypracovala dvaatřicet zásadních připomínek – i Česká konference rektorů. AS UP požádal MŠMT ČR o jejich plné respektování. Stejně tak, v souladu se stanovisky Rady vysokých škol i České konference rektorů, vyjádřil AS UP zásadní nesouhlas také s přípravou a předložením věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům. „Akademický senát UP žádá ministra o stažení tohoto návrhu,“ píše se pak v třetím usnesení, které 5. ledna 2012 bude UP reprezentovat na setkání předsedů akademických senátů vysokých škol.

Aktuálně připravený návrh zákona o vysokých školách nedávno obdržela vláda ČR. Univerzita Palackého jej připomínkovala koncem listopadu.*

Milada Hronová

* Žurnál č. 11, str. 4.