04.06.2009, 10:55, Stáří: 15 r.

Noví emeritní profesoři UP

Autor: Tomáš Hrbek

Prof. PhDr. Libuše Hrabová, CSc.

Prof. L. Hrabová je uznávanou odbornicí především na problematiku středověkých dějin, jimž věnovala řadu vědeckých studií. Její vědeckou dráhu přerušila v roce 1970 na dvacet let tzv. normalizace. Po svém návratu na Filozofickou fakultu UP byla v roce 1991 jmenována profesorkou. Jejím celoživotním výzkumným tématem, k němuž se mohla po pádu komunistického režimu vrátit, jsou vedle dějin Lužických Srbů, Litevců a dalších malých národů a zaniklých etnik dějiny Polabských Slovanů. V roce 2006 završila svůj výzkum vědeckou monografií na toto téma nazvanou „Stopy zapomenutého lidu. Obraz dějin Polabských Slovanů v historiografii“. Libuše Hrabová je také spjata několika konkrétními odbornými a pedagogickými aktivitami se jménem Františka Palackého. V jeho rodných Hodslavicích, kde každoročně probíhají středoškolské odborné soutěže v oboru historie nazvané Hodslavické čtenice, pracuje v hodnotící komisi. Na Gymnáziu Františka Palackého v Neratovicích pravidelně přednáší ve vzdělávacím cyklu pro učitele dějepisu.

Prof. RNDr. Jan Lasovský, CSc.

Prof. J. Lasovský se významně zasloužil o rozvoj fyzikální chemie v Olomouci, zejména v oblasti chemie povrchově aktivních látek, micelární katalýzy, elektrochemie a reaktivity excitovaných stavů. Vedle základního výzkumu byl Jan Lasovský vždy nakloněn také praktickým aplikacím a spolupracoval s řadou průmyslových subjektů, z nichž za zmínku stojí jeho aktivní spolupráce s podnikem Precheza, a. s., v oblasti výroby nátěrových hmot. Je autorem 14 patentů a 45 vědeckých publikací podle databáze ISI. V letech 2003 až 2008 stál v čele Katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty UP, která se díky tvůrčí atmosféře stala vědecky a pedagogicky velmi úspěšnou. V letech 1997 až 2003 zastával funkci děkana Přírodovědecké fakulty UP. V roce 2008 byly zásluhy profesora Lasovského o rozvoj fyzikální chemie na Univerzitě Palackého oceněny také Českou společností chemickou udělením Hanušovy medaile.

Přiznání práv emeritního profesora je symbolickým oceněním odborných kvalit vědce, zároveň Univerzita Palackého umožňuje univerzitním pracovištím tímto způsobem udržet kontakt s experty, kteří odcházejí do penze. Emeritnímu profesorovi poskytuje fakulta možnost dál vědecky bádat – vyhradí mu pracovní místo a umožní využívat zařízení a vybavení pracoviště. – První titul emeritního profesora Univerzity Palackého byl udělen 20. února 2004 profesoru Zdeňku Stránskému.

foto -mo-