09.02.2012, 13:04, Stáří: 12 r.

Petr Bilík: Ladislav Helge. Cesta za občanským filmem

Autor: -pb-

Monografie, kterou s podtitulem Kapitoly z dějin československé kinematografie po roce 1945 vydalo Nakladatelství Host, je věnována jednomu z nejangažovanějších filmových tvůrců v dějinách české kinematografie. Filmy jako Škola otců, Velká samota a Stud v 50. a 60. letech minulého století ostře vystupovaly proti stranické demagogii a estetice a jsou dodnes cenným svědectvím o soupeření svobodného tvůrčího vyjádření s cenzurou a komunistickou představou o kultuře a jejím poslání. Publikace zahrnuje dvě části, z nichž první představuje jednotlivá filmová díla a přibližuje kontext československé kinematografie po roce 1945. Druhou část tvoří rozsáhlé interview vznikající v rozpětí několika let, v němž jsou zahrnuty mj. vzpomínky na desítky významných osobností české kultury a politiky, Martina Friče, Jana Wericha, Jiřího Trnku, Jana Skácela, Alexandra Dubčeka, Václava Havla a řadu dalších.

Autor Mgr. Petr Bilík, Ph.D., je odborným asistentem Katedry divadelních, filmových a mediálních studií FF UP, kde přednáší dějiny českého filmu a management kultury. V současné době zastává funkci proděkana FF UP.
(Zdroj: www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/nakladatelstvi/filmova-knihovna/item-695)