21.11.2011, 14:24, Stáří: 13 r.

Pocta docentu Janu Bistřickému. Univerzita vydala monografii „Olomoucké horologium“

Autor: Velena Mazochová

1

2

Výpravná publikace věnovaná jednomu z nejvýznamnějších kodexů, které byly vytvořeny v období středověku na Moravě i v Čechách, kolektáři biskupa Jindřicha Zdíka „Olomoucké horologium“, byla slavnostně představena 11. listopadu v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP v průběhu setkání k poctě jednoho z hlavních autorů doc. Jana Bistřického (1930–2008), někdejšího člena Katedry historie FF.

Monografie zahrnuje studie věnované době episkopátu Jindřicha Zdíka, jeho písemnostem a rukopisům, olomoucké katedrále a kapitule sv. Václava, literatuře věnované horologiu i popis hudebních forem. Představuje výsledek letitých bádání doc. Jana Bistřického v oblasti historie raného středověku a zpracování rozsáhlého souboru literatury týkající se olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka a jeho skriptoria (písařské dílny) v Olomouci. Poslední práce, které doc. Bistřický kodexu mohl na sklonku svého života věnovat, byly spojeny s přípravou olomoucké výstavy Jindřich Zdík – Olomoucký biskup uprostřed Evropy, pořádané v Arcidiecézním muzeu Olomouc v roce 2009–2010. Výstavy se doc. Bistřický již nedožil, vydáním monografie se však podařilo splnit jeho přání seznámit veřejnost s výsledky jeho celoživotního zkoumání „zdíkovského tématu“. „Docent Bistřický uvedl tento unikátní rukopis nejen do moravských a českých souvislostí, ale i do kontextu evropských dějin a kultury, a prokázal tak, že už tehdy byla na Moravě vysoká úroveň knižní kultury,“ uvedl spoluautor a hlavní editor monografie Mgr. Stanislav Červenka. Ten jako muzikolog medievista doplnil publikaci o pasáže zaměřené na liturgický a hudební obsah kodexu. „Veškerá tehdejší liturgie byla zpívaná, a některé nápěvy bylo třeba rekonstruovat,“ doplnil Mgr. Červenka.

Rukopis Olomoucké horologium (kolektář, breviář) představuje nejznámější a nejvzácnější dochovanou památku z olomouckého skriptoria biskupa Jindřicha Zdíka, který jej nechal vytvořit pro reformovanou kapitulu při nové katedrále sv. Václava na přelomu třicátých a čtyřicátých let 12. století. Tvoří jej liturgické rukopisy na pergamenu o 161 foliích a přibližně 450 iluminacích a patří do tzv. hodinkové liturgie (pořad modliteb prováděných denně ve stanovené hodiny; odtud „horologium“). Její společné zpěvní provozování v chóru bylo ve středověku pravidelnou součástí každodenního života řeholních a duchovních komunit vyššího kléru. Během 17. století v období třicetileté války se stal kořistí švédských armád a dnes je ozdobou Královské knihovny ve Švédsku. Vzácný, bohatě iluminovaný rukopis se na čas vrátil do Olomouce v roce 2009 a stal se ústředním exponátem tehdejší výstavy.

„Jde o mimořádné dílo, které má hned několik významů. Vedle výtvarné památky je to také liturgická kniha, která jako pramen ukazuje, jakým způsobem se slavily liturgické obřady v katedrále ve dvanáctém století,“ dodal Mgr. Červenka.

Stejně jako unikátní rukopis i vydavatelský počin přesahuje podle slov prof. Ivo Bartečka svým významem hranice Moravy a českých zemí. „Skriptorium Jindřicha Zdíka, to jsou evropské dějiny. Je to jeden z nejvýraznějších příspěvků k evropským dějinám raného středověku a je potěšitelné, že monografie vychází právě na olomoucké univerzitě. Na toto vydání se čekalo celé desetiletí, možná celou jednu generaci,“ přiblížil význam monografie pro historiky prof. Barteček. Jak dále zdůraznil, vydání umožnila nejen Filozofická fakulta v rámci svého rozvojového projektu „Podpora excelence vědeckých a pedagogických publikačních výstupů pracovníků FF UP“; významný donátorský a organizační podíl patří také rodině doc. Jana Bistřického, zejména jeho synovi Tomáši Bistřickému.

Setkání v Uměleckém centru UP připravily Sdružení profesorů FF UP – Societas cognitorum a Katedra historie FF v rámci semináře Osobnosti české historiografie.

Monografii „Olomoucké horologium“ nabízí prodejna učebnic a skript Vydavatelství UP, které má na starosti její distribuci.

Velena Mazochová, foto Adolf Jankovský

Fotografie:
1: Z výstavy v Uměleckém centru UP
2: Uvedení monografie proběhlo také za účasti (zleva) prorektora UP prof. Ladislava Daniela, ředitelky Vydavatelství UP RNDr. Hany Dzikové a Tomáše Bistřického, donátora a spolueditora vydání