21.02.2013, 08:53, Stáří: 11 r.

Poplatek za delší studium bude příští rok dvacet tisíc korun

Autor: Pavel Konečný

Koláž: Žurnál UP

Akademický senát na svém zasedání 20. února odsouhlasil výši poplatků pro akademický rok 2013/2014. V případě delšího studia bude činit 20 místo současných 30 tisíc korun. Poplatek může být na základě žádosti studenta snížen nebo odpuštěn.

Výsledná částka je podle rektora Miroslava Mašláně vyjádřením konsensu mezi fakultami. „Nenašli jsme jiný spravedlivý a přitom právně čistý algoritmus,“ objasnil Mašláň. Prominutí části či celého poplatku je nadále v první instanci záležitosti děkanů a pedagogických rad, ve druhém stupni řízení o něm rozhoduje prorektor Vít Zouhar.

Senátor Petr Sojka se v diskusi pozastavil nad tím, že pravidla pro snížení poplatku nejsou nikde zveřejněna. „Není vhodné ani možné je zveřejnit,“ odpověděl Zouhar. Přesto vyjmenoval, že na snížení má vliv sociální situace, studijní výsledky, zdravotní stav či zahraniční pobyt. Prorektorka Monika Horáková tato pravidla přirovnala k vnitřnímu prováděcímu předpisu.

Sojka neuspěl ani s protinávrhem, aby poplatek za delší studium byl stanoven podle nesplněných kreditů. „Navrhuji místo částky dvacet tisíc korun poplatek sedm set korun za každý nesplněný kredit povinného předmětu. Pokud student čeká na obhajobu, poplatek neplatí,“ předložil svůj protinávrh Sojka. Ten rozvířil diskusi, o jejíž ukončení, když se ocitla ve slepé uličce, požádal senátor Aleš Jakubec. Ekonomická komise senátu se přesto hodlá v budoucnu Sojkovým schématem výpočtu poplatku zabývat.

Pro snížení poplatku na dvacet tisíc korun zvedlo ruku 17 senátorů, nikdo nebyl proti, dva se zdrželi.

Univerzita Palackého je poplatek za delší studium povinna vyměřit podle zákona. V loňském akademickém roce vydala v tomto ohledu 4200 rozhodnutí. Osmdesát procent studentů požádalo o jeho přezkum. Plnou výši nakonec muselo uhradit asi 400 studentů. Škola nakonec vyinkasovala asi 17,5 milionu korun. Vybrané peníze univerzita nesmí použít na financování svého provozu, končí ve stipendijním fondu jednotlivých fakult.

Článek převzat z časopisu Žurnál Online