14.06.2012, 13:22, Stáří: 12 r.

První dvě místa celostátního kola studentské lingvistické soutěže patří posluchačkám Filozofické fakulty UP

Autor: Anna Kadlecová, -ž-

V celostátním kole lingvistické soutěže Student a věda si nejlépe vedly studentky Katedry anglistiky a amerikanistiky a Katedry bohemistiky FF UP. V konkurenci jedenácti studentů, kteří se nejlépe umístili v předchozích fakultních kolech čtyř českých univerzit, obsadily se svými prezentacemi první dvě příčky.

Nejvíce zaujala porotu práce Ireny Pavlíčkové (KAA) nazvaná Jak nahlédnout do hlavy překladatele, aniž bychom ji museli rozbít. Na druhém místě se umístilo téma Jarmily Stříteské (KBH) Vybraná česká a slovinská slovesa a problém ekvivalence slovinské předložky „za“. Třetí pozice patří Tereze Sucháčkové, posluchačce Filozofické fakulty Ostravské univerzity a její práci Slovní zásoba spojená s technologií výroby tradiční houněné domácí obuvi na Valašskokloboucku. Na čtvrtém místě se umístila Karolína Vyskočilová z Filozofické fakulty UK Praha s prezentací nazvanou K slovosledu mluvené češtiny v rumunském Bígru. Všechny umístěné studentky získají za své práce stipendijní ohodnocení.

Olomouckou univerzitu reprezentovala také Veronika Vázlerová (KAA) s tématem Problematika audiovizuálního překladu se zaměřením na humor, která ve fakultním kole obsadila třetí místo.

V porotě zasedli za Jihočeskou univerzitu Mgr. Marie Nováková, za Ostravskou univerzitu doc. Eva Jandová, za Karlovu univerzitu dr. Robert Dittmann, za Univerzitu Palackého doc. Ludmila Veselovská a jako předsedkyně poroty dr. Ludmila Uhlířová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Celostátní kolo proběhlo v rámci tradičního Mezinárodního setkání mladých lingvistů, které se uskutečnilo 7. května na půdě Filozofické fakulty UP. Šlo o druhý ročník celostátního kola lingvistické sekce soutěže, obnoveného loni pod patronátem Katedry bohemistiky FF UP po mnohaletém odmlčení, kdy se konaly jen dílčí soutěže fakultní.

Anna Kadlecová, -red-