23.02.2012, 14:03, Stáří: 12 r.

Série seminářů a workshopů pomůže studentům dokončit diplomovou práci a připravit se na její úspěšnou obhajobu

Autor: Pavlína Flajšarová

Řešitelský tým pod vedením prof. Marcela Arbeita z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP připravil cyklus seminářů a workshopů, jejichž cílem je seznámit studenty s formálními požadavky na vypracování diplomové, popř. disertační práce. Jsou realizovány v rámci řešení projektu „Literatura a film bez hranic: dislokace a relokace v pluralitním prostoru“ (CZ. 1.07/2.3.00/20.0150) financovaného Evropským sociálním fondem.

V tomto semestru se studenti a akademičtí pracovníci seznámí s metodami práce s vědeckým textem, stylistikou odborných textů a v neposlední řadě s různými citačními normami (např. MLA, Chicago style). Jeden ze seminářů se bude věnovat problematice plagiátorství. Pozornost bude dále věnována způsobu práce s primárními a sekundárními zdroji. Semináře budou mít e-learningovou oporu v moodlu.

Cyklus je otevřen všem studentům a akademickým pracovníkům, vhodný je zejména pro studenty a akademické pracovníky všech filologických a uměnovědných oborů. Za jeho absolvování lze získat kreditní ohodnocení a lze jej zapisovat jako diplomový seminář (KAA/BAD1 a KAA/MAD1).

Program seminářů:

• 27. února: Formální požadavky na bakalářskou a magisterskou diplomovou a doktorskou práci, zadání přihlášky, metodologie, formát práce, jazyk práce, proces kontroly postupu práce, editace a korektura práce, odevzdání diplomové práce, časový harmonogram, volba tématu a jeho formulace, zavěšení do stagu (přednáší Mgr. Pavlína Flajšarová, Ph.D.)

• 12. března: Vědecká práce – styl akademického psaní, stylistika, jak se vyhnout nejčastějším chybám při strukturování textu (přednáší Mgr. Ema Jelínková, Ph.D.)

• 19. března: Citační normy, bibliografie, práce s prameny a jejich dokumentace, ověřování zdrojů, citace a parafráze (přednáší prof. Marcel Arbeit, Dr., a Mgr. Roman Trušník, Ph.D.)

• 16. dubna: Plagiátorství v odborných textech (přednáší PhDr. Matthew Sweney)

• 30. dubna: Zdroje pro diplomovou a doktorskou práci, knihovny, elektronické databáze, meziknihovní výpůjční služba (MVS), práce se zdroji, způsoby práce se zdroji (přednáší doc. Zdeněk Pechal, CSc.)

Semináře a workshopy se konají v učebně č. 15 (3.49) Katedry anglistiky a amerikanistiky (Filozofická fakulta – zadní trakt, 2. patro naproti výtahu) vždy od 16.45 do 18.15 hod.

Za řešitelský tým Mgr. Pavlína Flajšarová, Ph.D.,