20.06.2011, 07:21, Stáří: 13 r.

Správní rada Konfuciovy akademie jednala na Univerzitě Palackého. Čínská strana navrhla nového čínského ředitele

Autor: Jarmila Fiurášková a Lenka Skácelíková

Delegace z Číny přijela ve středu 8. června 2011 do Olomouce. Hlavním tématem celodenního setkání bylo další směřování Konfuciovy akademie (KA).

Čínskou návštěvu uvítal v prostorách Velké zasedací místnosti Rektorátu UP rektor prof. Miroslav Mašláň. Během dopoledních hodin hosté shlédli videoklip o UP a KA, český ředitel KA Mgr. David Uher představil aktivity akademie za první čtyři roky existence, poté nastínil plánované aktivity a rozpočet na letošní rok. Obě strany popsaly své představy týkající se dalšího fungování. „Uvítal bych, pokud by se služby Konfuciovy akademie rozšířily například o zprostředkování spolupráce mezi Univerzitou Palackého a Beijing Foreign Sudies University (BFSU) na poli výměny studentů a šíření vědecko-technických poznatků a technologií,“ uvedl rektor Mašláň.

Prof. Zhong Meisun, prorektorka BFSU, navrhla spolupráci obou univerzit v oblasti organizace mezinárodních konferencí, publikační činnosti, společných projektů, pomoci při propagaci studijních programů UP pro zahraniční studenty na univerzitách v Čínské lidové republice. Děkan Zhao Gang projevil zájem o výměnu čínských studentů češtiny na UP a českých studentů čínštiny na BFSU.

Česká strana předala průběžná vyúčtování za roky 2007 až 2010, která pravidelně zpracovávala pro dosavadní čínskou ředitelku doc. Xu Weizhu. Prorektorka Zhong Meisun oznámila, že je na post ředitele navržen prof. Huang Xiaoming, jenž má bohaté zkušenosti s vedením KA v Thajsku. Zároveň požádala o pomoc s vyřízením vízové žádosti. Nový ředitel KA, prof. Huang, by měl do Olomouce přijet na podzim.

Termín dalšího zasedání byl stanoven na březen 2012 v Pekingu.

Účastníci jednání:

Čínská strana:

·         Prof. Zhong Meisun, prorektorka BFSU

·         Prof. Zhang Xiaohui, ředitelka Kanceláře Konfuciových akademií na BFSU

·         Prof. Zhu Hong, ředitelka Kanceláře pro studijní záležitosti BFSU

·         Prof. Zhao Gang, děkan fakulty evropských jazyků a kultury BFSU

·         Prof. Huang Xiaoming, nově jmenovaný čínský ředitel KA UP

·         Prof. Li Mei, členka Správní rady KA UP

Česká strana:

·         Prof. RNDr. Miroslav Mašláň, CSc., rektor UP

·         Mgr. Jakub Dürr, prorektor pro zahraniční vztahy UP

·         Mgr. Ondřej Kučera, proděkan FF UP, člen Správní rady KA UP