07.03.2011, 15:27, Stáří: 13 r.

Univerzitou i městem bude znít francouzština: chystá se týdenní festival Dny frankofonie

Autor: Lenka Skácelíková

Francouzské filmy, divadelní představení, koncerty, výstavy nebo dvojjazyčné vysílání v Českém rozhlase Olomouc. Zajímavý program nabídne studentům i široké veřejnosti festival Dny frankofonie, který se uskuteční v týdnu od 21. do 27. března.

Kulturní akce se odehrají na různých místech: v Galerii Zbrojnice, ve Francouzském centru Univerzity Palackého, v Divadle Konvikt, v kině Metropol nebo v Jazz Tibet Clubu. Festival organizuje Francouzské centrum UP v Olomouci ve spolupráci s Francouzskou ambasádou v Praze. „Cílem festivalu je oslava francouzského jazyka, kultury a frankofonie. Akce jsou otevřené co největšímu publiku, nejen frankofonnímu. Festival zahájí v pondělí 21. března v 18.30 hodin výstava s názvem Bílé styly za přítomnosti malíře Yvona Mutrela,“ uvedla jedna z organizátorek Clara Woelflinger. Umělecká díla inspirovaná cisterciánskou symbolikou budou k vidění v Galerii Zbrojnice.

Účastníci festivalu se mohou těšit na projekce dvou francouzských filmů v kině Metropol, na každodenní projekce dokumentárních snímků o Paříži ve Francouzském centru UP nebo na expozici grafických úvah o frankofonních hlavních městech, která bude realizovaná studenty z olomouckého regionu v rámci grafické soutěže. Program festivalu doplní dvojjazyčné vysílání na vlnách rádia Český rozhlas Olomouc, během něhož bude představeno pět francouzských osobností. Pro milovníky kultury jsou připravena dvě divadelní představení v Divadle Konvikt a koncert francouzské hudební skupiny v Jazz Tibet Clubu. Zábavu si užijí nejen studenti na francouzském večírku spojeném s hrami a soutěžemi v klubu Belmondo.

Vstupné na jednotlivé akce se bude pohybovat mezi 20 až 85 korunami.

Podrobnější informace o jednotlivých akcích Dnů frankofonie představí koordinátoři tohoto festivalu na tiskové konferenci, která se uskuteční 9. března v 9.00 hodin v zasedací místnosti olomoucké radnice.

Clara Woelflinger / Solenne Heraut / Beáta Beníčková
Francouzské centrum v Olomouci, Křižkovského 14  -  771 80 Olomouc