30.11.2009, 07:49, Stáří: 15 r.

V rámci projektu Příběhy bezpráví proběhne na Univerzitě Palackého projekce snímku Olgy Sommerové Sedm světel

Autor: Ondřej Martínek

foto: ČT

Centrum jazykové přípravy Pedagogické fakulty UP v Olomouci ve spolupráci s Centrem judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových při Filozofické fakultě UP a s organizací Člověk v tísni, o.p.s. Praha, pořádají v úterý 1. prosince 2009 v rámci projektu Příběhy bezpráví promítání dokumentárního snímku Olgy Sommerové Sedm světel (2008).

Na filmovou projekci naváže beseda na téma (nejen) holocaustu. „V letošním roce se do projektu Příběhy bezpráví, který Člověk v tísni, o.p.s., organizuje na školách pravidelně každý rok, zapojila i Univerzita Palackého v Olomouci. Cílem akce je poskytnout prostor k zamyšlení a diskusi jak o novodobých dějinách naší země, tak o jejich přesahu do současnosti. V případě Sedmi světel je to téma 2. světové války a holocaustu a aktuálně se vzmáhající vlny neonacismu v Čechách a na Moravě,“ dodává Mgr. Nora Gill z Centra jazykové přípravy Pedagogické fakulty UP.

Hlavními hosty večera budou Egon T. Lánský, aktivista Pražského jara, spoluzakladatel Klubu angažovaných nestraníků a bývalý velvyslanec Československa při Radě Evropy ve Štrasburku, a prof. PhDr. Ludvík Václavek, CSc. Před začátkem projekce proběhne vernisáž výstavy Příběhy bezpráví, zapůjčené o.p.s. Člověk v tísni. Výstava potrvá do 22. prosince 2009.

Dokument Olgy Sommerové Sedm světel přináší formou autentických svědectví příběhy židovských žen, které nejenom že přežily holocaust, ale aktivně se podílely na odboji proti nacistickému režimu za 2. světové války. Snímek je tak poslední možností vyslovit zločinnost totalitního nacistického režimu prostřednictvím konkrétních osudů. Zároveň se snaží ukázat, že Židé nebyli jen bezmocnou obětí Hitlerovy doktríny, ale i aktivními odbojáři, kteří se podíleli na boji proti zločinu.

Místo konání: Galerie Zbrojnice, Biskupské nám. 1, Olomouc

Začátek projekce: 17.30 hod

Zprávu zpracovalo oddělení komunikace UP (-mar-)

Fotografie převzata z:www.ceskatelevize.cz/program/10169742447.html?nzv=Sedm+sv%ECtel