02.03.2010, 09:58, Stáří: 14 r.

Zájem o studium na Univerzitě Palackého překonal očekávání

Autor: Radek Palaščák

Uchazeči podali přes 32 tisíc přihlášek

Univerzita Palackého na svých osmi fakultách registruje v tuto chvíli 32 739 přihlášek podaných ke studiu pro příští akademický rok (2010/2011). Ač se stále jedná o průběžné číslo, již teď je zřejmé, že zájem o studium bude nejvyšší v historii vysoké školy.

Nejvíce přihlášek si uchazeči podali na Filozofickou fakultu UP – elektronický systém jich registruje 9 520, o necelé dvě tisícovky menší zájem přitáhly obory na Pedagogické fakultě, kde evidují 7 887 přihlášek. Jejich počet však stále není zcela definitivní. „Na většinu oborů bylo možné hlásit se sice jen do konce února, u několika oborů je však tato možnost ještě stále otevřena,“ upozorňuje Vít Zouhar, prorektor pro studijní záležitosti UP.

Cyrilometodějská teologická fakulta nabízí možnost podat přihlášku ke studiu až do 31. března. Toto datum se týká následujících oborů:

• Katolická teologie (magisterské prezenční studium)

• Humanitní studia (bakalářské prezenční studium)

• Sociální pedagogika (bakalářské prezenční i kombinované studium)

• Teologické nauky (bakalářské kombinované studium)

• Náboženství se zaměřením na vzdělávání a katechetika (bakalářské kombinované studium)

• Mezinárodní humanitární a sociální práce (navazující magisterské prezenční studium)

Táž fakulta přijímá přihlášky na obory Charitativní a sociální práce a Sociální a humanitární práce, realizované ve spolupráci s CARITAS-VOŠs Olomouc, jako každoročně do 30. dubna. Finální nejsou počty přihlášek ale ani u Pedagogické fakulty. „Momentálně je sice příjem přihlášek uzavřen, v horizontu tří týdnů však počítáme s otevřením nově akreditovaného studijního oboru Informační výchova se zaměřením na vzdělávání – jedná se o bakalářské dvouoborové studium v prezenční i kombinované formě,“ říká Libuše Lysáková, vedoucí studijního oddělení Pedagogické fakulty UP. Rozhodnutí o udělení akreditace tomuto oboru, jenž je možné v nabídce fakulty kombinovat např. s českým, anglickým a německým jazykem, matematikou a s mnoha dalšími obory, padlo před několika dny, příjem přihlášek tak fakulta teprve zahájí. O podmínkách přijetí ke studiu u stále otevřených studijních oborů, případně o přijímacích zkouškách v mimořádném termínu budou uchazeči včas informováni na webových stránkách univerzity www.upol.cz.

Počty přihlášek dle fakult Univerzity Palackého v Olomouci k 1. březnu 2010

7 090

4 443

32 739

„Pro Univerzitu Palackého je pozitivním zjištěním také to, že avizované demografické vlivy, o nichž se hodně hovoří a jež měly mít na zájem o studium na vysokých školách negativní vliv, jsme dosud v Olomouci nepocítili,“ dodává prorektor Vít Zouhar. To platí také pro jednotlivé obory z nabídky Univerzity Palackého, jež patří k velkým lákadlům pro uchazeče. Pozici nejžádanějšího oboru si udržel obor Právo, realizovaný Právnickou fakultou UP – zájemců o jeho studium jsou téměř dva a půl tisíce. Mezi velmi atraktivní obory se počítají oba obory nabízené Lékařskou fakultou UP Všeobecné lékařství a Zubní lékařství se dvěma tisíci, resp. dvanácti sty přihláškami, velký zájem uchazeči projevili také o Žurnalistiku a Psychologii na Filozofické fakultě UP.

Top ten“ nejatraktivnějších oborů na UP

obor

fakulta

forma studia*

počet přihlášek

Právo

2 461

Všeobecné lékařství

lékařská

1 946

Žurnalistika

1 233

Zubní lékařství

lékařská

1 206

Psychologie

Psychologie

Právo ve veřejné správě

Sociologie – Andragogika

filozofická

Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad

Vyšší justiční úředník

* P – prezenční (denní) studium, K – kombinované (dálkové) studium

Zájem o studium na nejstarší moravské univerzitě neklesá také díky tomu, že se jí každoročně daří nabídku studia rozšířit o takové obory, o něž je mezi uchazeči zájem. Mezi letošní novinky tak patřil kupříkladu obor Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě UP, Cyrilometodějská teologická fakulta poprvé nabízí již zmiňovaný navazující magisterský obor Mezinárodni humanitární a sociální práce. Nabídka Pedagogické fakulty se pro akademický rok 2010/2011 rozrostla například o navazující magisterské obory Pedagogika-veřejná správa či Řízení volnočasových aktivit.

Zprávu zpracoval Radek Palaščák, oddělení komunikace UP

Kontakt: