05.11.2012, 14:02, Stáří: 12 r.

Zaměstnavatel a odbory informují

Autor: Jitka Barnetová

Vedení UP a odborové organizace součástí UP se dohodly na změně kolektivní smlouvy UP a 22. října 2012 podepsali zástupci obou stran dodatek č. 3 ke kolektivní smlouvě UP, z něhož jsou zde uvedeny nejdůležitější změny:

• rozsah celoroční dovolené se zvyšuje pro neakademické pracovníky o 3 pracovní dny, a to již v roce 2012; stejná úprava je sjednána i na rok 2013 (změna na návrh odborů),
  • sjednán závazek zaměstnavatele pro případy změny pracovního poměru zaměstnance v souvislosti s jeho účastí na projektu - po ukončení účasti na projektu bude zaměstnanec zařazen zpět na své původní pracovní místo a v původním rozsahu pracovního úvazku – další pravidla jsou podrobně uvedena v dodatku č. 3 (změna na návrh odborů),
  • mění se pravidla pro sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou, a to jak pro akademické pracovníky, tak pro ostatní zaměstnance – pracovní poměr na dobu určitou lze sjednat nejdéle na dobu 3 let a opakovaně jej lze na sjednat dobu určitou nejvýše dvakrát, vždy ovšem nejdéle na 3 roky (změna dle novely zákoníku práce),
  • ruší se zvláštní úprava pracovních poměrů na dobu určitou na projekty a sezónní práce, podle níž bylo možno sjednávat pracovní poměry na dobu určitou mimo rozsah 3 let (změna dle novely zákoníku práce),
  • vlivem restriktivních ekonomických opatření nebudou v letech 2013 a 2014 zvyšovány mzdové tarify.

Dodatek č. 3 ze dne 22. 10. 2012 ke kolektivní smlouvě UP byl zveřejněn Initiates file downloadna webových stránkách UP, úplné znění kolektivní smlouvy UP ze dne 22. 10. 2012 bude zveřejněno v nejbližších dnech.

Informace k dovolené: Zvýšený rozsah dovolené byl koncem října t.r. automatizovaně nastaven v programu SAP a každý zaměstnanec jej bude mít vyznačen na své výplatní pásce v listopadu 2012. Upozorňuji ovšem na možnost chybného nastavení, a to především u zaměstnanců, kterým vznikl pracovní poměr na UP později než 1. 1. 2012, a u zaměstnanců, kteří mají zkrácené pracovní úvazky nebo pracují jen některé dny v týdnu. Kontroly nastavení a případné opravy provedou personalistky v průběhu listopadu t..r.

Jitka Barnetová, vedoucí Odboru personalistiky a mezd