Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.ff.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Filozofická fakulta UP

Pravidla pro ZP

ZÁSADY PRO VYPRACOVÁNÍ BAKALÁŘSKÉ A MAGISTERSKÉ DIPLOMOVÉ PRÁCE

Následující text je přehledem formálních pravidel, která je nutno při psaní diplomové práce dodržet a má sloužit jako výchozí pomůcka pro studenty Katedry aplikované ekonomie FF UP. Opírá se o knihu prof. PhDr. Jany Geršlové, CSc. Vádemékum vědecké a odborné práce (Geršlová, 2009), kterou doporučujeme důkladně prostudovat před tím, než se pustíte do samotného psaní.

► Vypracováním diplomové práce má student prokázat schopnost samostatně myslet, realizovat odborný výzkum, aplikovat své závěry na dosud známé poznatky a zejména naformulovat a předložit výsledky své práce v náležité formě.

► Téma magisterské diplomové práce je ve srovnání s bakalářskou diplomovou prací zpravidla širší a vztahuje se k obsáhlejšímu úseku společenské praxe. Současně je formulováno obecněji, aby umožňovalo autorům výrazněji prokázat orientaci v odborném tématu, učinit shrnutí a zobecnění výsledků práce.

► Rozsah bakalářské práce, tj. vlastního textu bez příloh, by měl být minimálně 40 normostran (normostrana = 1 800 znaků, rozumí se symbolů a mezer), u magisterské práce minimálně 60 normostran. Maximální rozsah není stanoven, ale pozor: délka práce nevypovídá nic o kvalitě, tj. neplatí pravidlo, že čím je práce delší, tím je kvalitnější!

► Práce se odevzdává ve dvou exemplářích a v nezměnitelné elektronické podobě (npř. v formátu pdf, na CD-ROM, uloženém ve vhodném pevném obalu, který je označen jménem studenta, názvem práce, studijním oborem a rokem obhajoby). Bakalářská práce by měla být svázaná v kroužkové vazbě nebo termovazbě, magisterská práce v pevných deskách.
 

Pravidla formální úpravy DP

► Diplomová práce by měla být vytištěna jednostranně nebo oboustranně (od 2015) na bílém kancelářském papíru formátu A4 (210 x 297 mm).

► Číslování stránek umístěné v záhlaví nebo zápatí stránky začíná samotným textem (obsahem), tedy nečísluje se titulní strana, strana se zadáním práce, strana s prohlášením a poděkováním. V případě potřeby je možné tyto stránky číslovat odlišnou formou (např. římskými číslicemi na rozdíl od arabských ve zbytku textu).

► Kapitoly vždy začínají na nové stránce.

► Velikost písma běžného textu by měla být 12 bodů, u nadpisů, názvů kapitol a podkapitol úměrně větší, naopak u popisů tabulek, grafů apod. volte menší písmo.

► Použijte font vhodný pro odborný text, např. Times New Roman, Calibri apod. Vyhněte se zdobným a složitým fontům. Práce by neměla obsahovat více jak jeden font písma, pro rozlišení textu používejte jiné možnosti typografické úpravy textu (kurzívu pro přímé citace v textu a pro názvy textů resp. publikací v uváděných pramenech, VELKÁ PÍSMENA při uvádění jmen autorů citovaných publikací, v textu práce lze využívat proložení, tučné písmo, aj.).

► Doporučená velikost okrajů stránky je: horní okraj 25 mm, dolní okraj 25 mm, levý okraj 35 mm, pravý okraj 25 mm. Řádkování 1,5, zarovnání do bloku, odsazení odstavce 1,25 cm.

► Základní pravidlo: formální úprava celého textu práce musí být provedena jednotně.

Nedbale provedená formální úprava textu může pokazit celkový výsledek jinak odborně skvělého díla. Totéž platí o jazykovém provedení diplomové práce. Gramatické a stylistické chyby jsou zbytečné a zpravidla vedou ke snížení celkové klasifikace. 

Struktura diplomové práce

  1. Přední strana desek
    Přední strana desek obvykle obsahuje: název vysoké školy (první řádek) a fakulty (druhý řádek), kde byla práce zpracována, název a označení druhu závěrečné práce (vertikální střed stránky), jméno a příjmení autora, rok a místo zpracování diplomové práce (viz příloha).
  2. Titulní strana
    Titulní strana by měla obsahovat:  název vysoké školy (první řádek) a fakulty (druhý řádek), kde byla práce zpracována, název a označení druhu závěrečné práce (vertikální střed stránky), jméno a příjmení autora, rok a místo zpracování diplomové práce, jméno a titul/y vedoucího práce (viz příloha).
  3. Kopie zadání diplomové práce
  4. Čestné prohlášení s vlastnoruční podpisem autora práce a datací (viz příloha)
  5. Poděkování
    Poděkování není povinnou součástí diplomové práce, zařazuje se dle uvážení autora. Může být směřováno k vedoucímu práce, ale i ke konzultantům nebo dalším osobám, které nějak autorovi po odborné stránce pomohly.
  6. Obsah
    Pozor na to, aby v obsahu uvedené stránky odpovídaly skutečnosti!
  7. Úvod
    Měl by být maximálně stručný a obsahovat tyto náležitosti: vymezení cíle a tématu práce, zdůvodnění výběru tématu, autorovo východisko, stručné zhodnocení dosavadního zpracování vybraného tématu, stanovení a zdůvodnění použitých metod a vysvětlení členění práce, případně uvést, čím se práce nezabývá a proč.
  8. Text práce rozčleněný do kapitol
    Text diplomové práce se rozděluje do kapitol a subkapitol; První část práce je zpravidla teoretická, druhá empirická (metodická, výzkumná) část. Nezbytnou součástí práce jsou rovněž dílčí závěry vyvozené z obsahu jednotlivých kapitol.
    Obsahuje-li text vložené grafy nebo tabulky, je nutné jejich použití objasnit formou komentáře. Tento komentář se musí vztahovat k tomu, co je možné vyčíst z grafů a tabulek bez opakování samotných dat. Grafy, tabulky či obrázky musí být označeny titulkem a průběžně číslovány (buď samostatně, nebo postupně, to v případě, že celkový počet výkladových prostředků v práci je nízký).
  9. Závěr
    Závěr obsahuje shrnutí nejdůležitějších výsledků práce a zhodnocení, zda bylo dosaženo cílů, stanovených v úvodu. Úvod a závěr by měly být koncipovány tak, aby čtenář získal základní představu o diplomové práci aniž by nahlédl do jejího obsahu.
  10. Summary/Zusammenfassung/Résumé
    Stručné shrnutí obsahu práce, popis cílů a přínosu práce, popř. jejího využití.  Píše se v cizím jazyce (anglicky, německy, francouzsky), v maximálním rozsahu 1 až 3 normostran.
  11. Seznam pramenů a literatury
    Jedná se o seznam skutečně použitých titulů, ne o přehled veškeré literatury k tématu. Seznam musí odpovídat použitým titulům v odkazech (poznámkách pod čarou) a naopak.
  12. Seznam zkratek
    Těch, které byly v textu skutečně použity, a které nepatří k běžně používaným a všeobecně srozumitelným.
  13. Seznam obrázků, grafů, schémat
  14. Seznam tabulek
  15. Seznam příloh
  16. Přílohy

 

Používání zdrojů a jejich citace

► Jako diplomovou práci nelze předložit práci, která již byla předmětem obhajoby na jakékoliv jiné škole, byť původně i v jiném jazyce či jiném oboru nebo studijním programu a typu studia.
► Původnost práce, odporující úvodnímu autorskému prohlášení, může být důvodem k vyloučení studenta ze studia.
► Každý autor diplomové práce je povinen uvést úplné informace o všech zdrojích, které v práci použil, odlišit vlastní myšlenky a texty od převzatých částí a použité texty co nejpřesněji reprodukovat.
2 typy citace:

  1. Přímá = opis originální verze textu

    Jedná se o přesnou kopii originálu. Je nezbytné odlišit takto převzatou část uvozovkami a kurzívou a uvést k ní zdroj. Zkracování citované pasáže vynecháním slov nebo vět se značí tzv. výpustkou v podobě tří teček (...), jež nahrazují vynechanou větu nebo věty.

  2. Nepřímá = parafráze (přeformulování původního znění)

    Doporučuje se graficky odlišit (odstavcem, typem písma apod.), kde začíná a končí parafráze, a kde před ní končí a po ní začínají vlastní myšlenky studenta. Je vhodné takovou parafrázi začínat např. slovy: Podle Nováka (1995) ….

► Povinností autora diplomové práce je VŽDY uvést zdroj citace, ať se jedná o citaci přímou nebo nepřímou, pomocí tzv. bibliografického záznamu. Bibliografický záznam je souhrnem všech skutečností a údajů, které umožní případnému zájemci najít a identifikovat zdroj, ze kterého bylo čerpáno.
► Citáty a parafráze je možné uvádět jen ze zdrojů, s nimiž se student bezprostředně seznámil (prostudoval).
► Odkaz je možné v textu označit různě, nejčastěji se používá zkrácená forma obsahující příjmení autora a rok vydání publikace vsunutá v závorce za převzatý text (Geršlová, 2009). Druhou nejčastější formou je citace umístěná v poznámce pod čarou, k níž čtenáře směřuje horní index umístěný za převzatým textem.

Citujte DŮSLEDNĚ, PŘESNĚ, BEZCHYBNĚ A PRAVDIVĚ všechny své zdroje, jinak se dopouštíte PLAGIÁTORSTVÍ! 

Pravidla pro psaní bibliografického záznamu

► Forma bibliografického záznamu se řídí normou ČSN ISO 690 u roku 1996, v případě elektronických dokumentů normou ČSN ISO 690-2 z roku 2000.
► Povinnými prvky bibliografického záznamu jsou: 1. Příjmení a jméno autora; 2. Název díla; 3. Pořadí vydání; 4. Rok vydání; 5. ISBN/ISSN
► Nepovinnými prvky jsou: 1. Příjmení a jméno překladatele; 2. Místo vydání; 3. Nakladatel; 4. Rozsah díla (počet stran) aj. Nakladatelství doporučujeme uvádět.

Doporučené citace knihy, monografie:
ČERMÁK, J. Internet a autorské právo. Praha: Linde, 2001. ISBN 80-7201-295-9.

Citace časopiseckého článku:
BAUTZOVÁ, L. a kol. Černá díra jménem IPB. Ekonom, 2001, roč. 45, č. 5, s. 16-17.

Citace příspěvku ve sborníku:

SPONER, M. Evropská měnová integrace. In: Sborník prací Ekonomicko-správní fakulty
Masarykovy univerzity v Brně
. Brno: Masarykova univerzita, 1998, s. 89-114.

Citace webových stránek:
DANĚK, D. Možnost virtuálního vzdělávání pro malé a střední podniky v ČR [online]. cit. 2004-11-24. Dostupné z: www.ustaf.cz/djdd/dipl/diplomka.htm.

 

Základní literatura (pro diplomanty):

GERŠLOVÁ, J. Vádemékum vědecké a odborné práce. Praha: Professional publishing, 2009. ISBN 978-80-7431-002-7.


Doporučená literatura (pro diplomanty):

FILKA, J. Metodika tvorby diplomové práce. Brno: Knihař, 2002. ISBN 80-86292-05-3.
HOLOUŠOVÁ, D. et KROBOŠOVÁ, M. Diplomové a závěrečné práce. Olomouc: Univerzita Palackého, 2008. ISBN 80-244-1237-3.
KAHN, B. N. Jak efektivně studovat a pracovat s informacemi. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-443-5.
KUBÁTOVÁ, H. et ŠIMEK, D. Od abstraktu do závěrečné práce. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2007. ISBN 978-80-244-1589-5.
LIŠKA, V. Diplomová (seminární, bakalářská, absolventská) práce. Zpracování a obhajoba. Praha: Ivo Ulrich, 2003. ISBN 80-86579-07-7.
POKORNÝ, J. Úspěšnost zaručena. Jak efektivně zpracovat a obhájit diplomovou práce. Brno: Akademické nakladatelství CERM. ISBN 80-7204-348-X.
SPOUSTA, V. Vádemékum autora odborné a vědecké práce humanitního a sociálního zaměření. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2009. ISBN 978-80-7204-617-1.
ŠANDEROVÁ, J. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha: Sociologické nakladatelství, 2007. ISBN 978-80-86429-40-3.
ZBÍRAL, R. Příručka psaní seminárních a jiných vysokoškolských odborných prací. Praha: Linde, 2009. ISBN 978-80-7201-779-9.

 
Příloha č. 1 Titulní strana desek

Příloha č. 2 Titulní list diplomové práce

Příloha č. 3 Čestné prohlášení

Příloha č. 4 Posudek vedoucího práce

Příloha č. 5 Posudek oponenta

Pro využití externích oponentů DP je nezbytné schválení vedoucí KAE v souladu s Pokynem vedoucí KAE ke SZZk a DP na KAE.

Nahoru

Zpravodajství z UP

Kontaktní adresa KAE:

Filozofická fakulta UP v Olomouci
Katedra aplikované ekonomie
Křížkovského 12
771 80 Olomouc

e-mail:  pavlina.kleiberova@upol.cz
tel.:  +420 585 633 317

Aktuality KAE
na www.kae.cz

 

 

Křížkovského 12

Křížkovského 14

KAE podporuje firmy svých absolventů

 

 Opens external link in new window

 

Stránka aktualizována: 13. 10. 2016, Pavla Slavíčková