Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.ff.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Filozofická fakulta UP

Stipendijní pobyty v rámci mezinárodních smluv

FF UP podporuje mezinárodní mobilitu studentů vysokých škol, a to v rámci 1. mezinárodních smluv MŠMT a 2. bilaterálních smluv o přímé spolupráci mezi vysokými školami, tzv. Mobilita studentů FF UP, popř. formou „freemovers“

1. mobilita v rámci mezinárodních smluv MŠMT (tzv. vládní stipendia)

Jedná se o stipendijní pobyty v zahraničí, které nabízí Dům zahraničních spolupráce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen DZS). Rozšiřování informací o těchto výběrových řízeních zajišťuje Akademická informační agentura (dále jen AIA).

Stipendijní pobyty v zahraničí na základě mezinárodních smluv jsou nabízeny ve dvou skupinách podle způsobu přidělování, který stanoví MŠMT:

  1. rozpis kvót – stipendijní místa do konkrétních zemí, která MŠMT přidělí pro daný akademický rok přímo jednotlivým vybraným VŠ. O tato stipendia se mohou ucházet pouze zájemci z daných škol.
  2. výběrová řízení - o stipendijní místa do zemí v této skupině se mohou ucházet zájemci ze všech veřejných vysokých škol v ČR.

POZOR! Student tuto žádost opatří vlastnoručním podpisem a osobně doručí na Oddělení zahraničních záležitostí FF UP, které žádost opatří razítkem a podpisem pověřené osoby). Doporučení vedení školy se na tomto listu nevyžaduje, pokud se student hlásí na některý z následujících pobytů: Německo - Badensko-Württembersko; Německo - stipendia DAAD; Rakousko - stipendia programu AKTION a stipendium Ernst Mach.

Více informací těchto stipendijních pobytech najdete na: http://www.dzs.cz/cz/akademicka-informacni-agentura/
  

Administrace a organizace výše uvedených stipendijních pobytů na FF UP

  • výběr studentů je u stipendijních pobytů v rámci kvót plně na rektorátu UP, resp. na Oddělení mezinárodních vztahů UP; předchází mu ale interní výběrové řízení na příslušných katedrách (v případě Ruska a Číny);
  • u stipendijních pobytů v rámci výběrových řízení se studenti řídí pokyny DZS, před odesláním přihlášky je nutné jí potvrdit na ZO FF UP;
  • PŘIHLÁŠKA (platí pro oba typy stud. pobytů) → student vyplní formulář Návrh na vyslání/Žádost o přiznání stipendia, který najde na  http://www.dzs.cz/cz/akademicka-informacni-agentura/44_Mezinarodni_smlouvy-Vyberova-rizeni/#Podani_Navrhu_na_vyslani a přinese na Oddělení pro zahraniční záležitosti FF UP, která podpisem a razítkem FF UP stvrdí souhlas s podanou žádostí studenta
    • přihláška/žádost vztahující se ke kvótnímu výběru je nutné odevzdat minimálně 1 měsíc před termínem, který stanovuje DZS/MŠMT. Žádot je dále zaslána na ZO UP (rektorát). To může studeny vyzvat k dodání dalších dokumentů (motivační dopis, atd.);
    • přihlášku vztahující se k výběrovému řízení si student zašle na DZS sám.
  • Žádosti jsou pak dále  zpracovány DZS a informuje studenta o průběhu vyřizování jeho žádosti a posílá mu finální rozhodnutí o (ne)přidělení stipendijního pobytu.
  • Jakmile toto rozhodnutí student obdrží, domluví se se ZO FF na dalším postupu, tj. na proplacení jízdného, na sestaveni Learning Agreementu, cestovním pojištění atd., viz níže;

POVINNOSTI STUDENTA PO PŘIJETÍ NA STIP. POBYT

Studenti oficiálně vyslaní FF UP na studijní pobyt do zahraničí v rámci mezinárodních smluv jsou povinni:

  • Nahlásit svůj výjezd do zahraničí včas jak katedernímu koordinátorovi (viz záložka Kontakty), s kterým se domluví na obsahu studijní smlouvě (tzv. Learning Agreement, dále jen LA) na zahraniční univerzitě a na uznání zahraničních kreditů po návratu ze zahraničí, tak ZO FF.
    ZO FF zaeviduje výjezd do STAGu, aby studentovi po návratu mohly být uznány a zapsány katedrou uznané kredity z LA).
  • Sepsání Learning Agreementu je závazné u všech studijních výjezdů studentů, tzn. i u stipendijních pobytů v rámci mezinárodních smluv! Formulář LA najdete v sekci „Formuláře“ – Mobilita/Freemover. Před odjezdem do zahraničí doporučujeme studentům pročíst si Initiates file downloadSměrnici děkana 03/2015 - Uznávání kreditů v rámci zahraničních studentských mobilit .
  • Dále je student povinen před výjezdem se domluvit na zahraničním oddělení fakulty na možnostech proplacení jízdného a poskytnutí karty pojištění do zahraničí (více informací i příslušné formuláře ke stažení viz sekce Opens internal link in current windowZahraniční cesty studentů).
    • Povinné dokumenty k odevzdání: Admission Letter/Letter of Acceptance, rozhodnutí MŠMT o přiznání stipendia.
  • Po návratu ze studijního pobytu - vyúčtovat a dodat všechny potřebné dokumenty (originály jízdenky/letenky do místa pobytu a zpět a kopie Letter of Confirmation, čili potvrzení o studiu na zahraniční VŠ, Transcript of Records) potřebné k proplacení jízdného. Student je povinen tyto dokumenty dodat v tom kalendářním roce, ve kterém vyjel na studijní pobyt do zahraničí.

Nahoru

2. Mobilita v rámci bilaterálních smluv o přímé spolupráci mezi univerzitami (tzv. program Mobilita studentů, popř. „Freemovers“)

Program finančně podporuje studium studentů VŠ v zahraničí jednak v rámci smluv o přímé smluvní spolupráci mezi vysokými školami (viz Smlouvy o přímé spolupráci mezi univerzitami (FF)) jednak formou FREEMOVERS. Podmínkou je, že studijní pobyt v zahraničí nebude zároveň financován z programu Erasmus+ nebo jiných vzdělávacích programů EU, CEEPUS apod. Každá žádost o finanční podporu zahraniční mobility musí být v souladu s Vyhlášením rozvojových programů MŠMT. Program se vyhlašuje zvlášť na každý kalendářní rok.

Filozofická fakulta UP žádá o finanční podporu v rámci tohoto dotačního programu každý rok. U podaných přihlášek (tj. projektů) musí být splněny tyto podmínky:

  • vyslání studentů je podmíněno smlouvou o vzájemné spolupráci příslušné veřejné vysoké školy a zahraniční vzdělávací instituce, nebo "pouze" souhlasem přijímající organizace (v případě vysílání formou „free movers“* → stačí doložit akceptační dopis);
  • požadované finanční prostředky nepřekročí v celkovou částku na navržené studijní pobytové měsíce v průměru 20 000 Kč na studenta a měsíc a mohou být diferencovány dle životních nákladů v jednotlivých státech;
  • celková výše podpory závisí na počtu měsíců strávených na zahraniční univerzitě. Výdaje, které převýší finanční příspěvek přidělený v rámci tohoto programu, si student hradí sám;
  • počet měsíců studia v zahraničí: min. 1, max. 10 měsíců;
  • výběr přijímající instituce není omezen (buď smluvní partner UP – viz výše, nebo jakákoliv jiná instituce→ freemover). Pozn: Rozdíl mezi těmito dvěma variantami spočívá v tom, že ve smlouvách o přímé spolupráci je zakotveno, že student nebude platit na dané instituci školné, kdežto jako freemover, tj. bez smluvní podpory, naopak po studentovi zaplacení školného bude požadováno.
  • výběr studentů je plně v kompetenci příslušné fakulty, resp. katedry;
  • FF UP se zavazuje, že budou studentovi kurzy a atestace absolvované v zahraničí uznány (viz Opens external link in new windowSměrnice děkana 03/2015 - Uznávání kreditů v rámci zahraničních studentských mobilit) a že se tak jeho studium na FF UP vysláním do zahraničí nezbytně neprodlouží.
  • Kritéria pro výběr uchazečů byla FF UP stanovena takto:
    1. upřednostňovány jsou studijní  pobyty mimo EU,
    2. badatelské projekty v EU i mimo EU u studentů doktorského studia 
    3. mobility v rámci smluv UP o přímé spolupráci (viz výše),
    4. mobility studentů vyšších ročníků
    5. mobility delší než 1 měsíc.

* Freemover je student, který by rád studoval na instituci, s níž nemá UP smlouvu, zajistí si sám kontakt a souhlas přijímající instituce o studijním pobytu v zahraničí.

Administrace a organizace výše uvedených stipendijních pobytů na FF UP


Proděkan pro zahraniční záležitosti vypisuje k 3. říjnu 2016 výzvu k předkládání projektů v rámci rozvojového projektu MŠMT na zahraniční mobilitu studentů Bc. a Mgr. oborů a také výzvu na zahraniční mobilitu pro PhD. studenty pro rok 2017.

Veškeré podmínky účasti naleznete přímo ve výzvě uvedené výše. 

Pro studenty doktorského studia - pokud nejedou na klasické studium, např. v rámci programu ERASMUS+ - neplatí povinnost odevzdávat LA. LA je součástí přihlášky jenom v případě nutnosti uznání zahraniční mobility v rámci kreditního DSP. V tomto případě podepisuje LA školitel, příp. vedoucí katedry.  

Pro všechny ostatní studenty viz výše platí, že bez podepsaného LA přihláška nebude zařazena do výběrového řízení!

Přihlášku i se všemi náležitostmi doručte na tuto adresu:

Zuzana Henešová
referentka pro zahraniční záležitosti
Děkanát FF UP
Křížkovského 10
771 47 Olomouc


Příp. doručí osobně na oddělení pro zahraniční záležitosti FF UP:

Kateřinská 17, Olomouc, 4. patro, dveře 4.07, tel.: 585633014.

  • úřední hodiny:
    Po 9.00 - 11.00, 13.00 - 15.00
    Út 9.00 - 11.00
    St 9.00 - 11.00, 13.00 - 15.00
    Čt 9.00 - 11.00

POVINNOSTI STUDENTA PO PŘIJETÍ NA STIP. POBYT

Studenti oficiálně vyslaní FF UP na studijní pobyt do zahraničí v rámci mezinárodních smluv jsou povinni:

  • Nahlásit svůj výjezd do zahraničí včas jak katedernímu koordinátorovi s kterým příp. upraví LA, tak na ZO FF. ZO FF zaeviduje výjezd do STAGu, aby studentovi po návratu mohly být uznány a zapsány katedrou uznané kredity z LA.
    • Povinné dokumenty k odevzdání: Admission Letter/Letter of Acceptance, příp. upravený LA.
  • Po návratu ze studijního pobytu - dodat Letter of Confirmation, čili potvrzení o studiu na zahraniční VŠ, Transcript of Records a vrátit kartičku pojištění. Student je povinen tyto dokumenty dodat do 30 dní od příjezdu.

Nahoru

Zpravodajství z UP
Vyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Stránka aktualizována: 04. 10. 2016, Jana Hořáková